Monday, 23 August 2010

The homeless last song In Tel Aviv --- את השמש שבחיי- שירו האחרון של הומלס בתל אביב

James singing click the link to hear James singing to me in my flicker. .
הבוקר כהרגלי פתחתי את אימייל שלי לבדוק דאר. שמחתי לראות מייל מחברת ילדותי ליזה. וכך היא כתבה לי אני מצטטת בטוחה שהיא לא תכעס: "יש לי חדשה שתעציב אותך. את זוכרת את ההומלס משדרות ירושלים ביפו? ההוא שנגן בגיטרה? את בוודאי זוכרת כי צלמת אותו, והוא סיפר לנו את סיפור חייו. לצערי הרב הוא מת. נכון שהוא מסכן? מאד הצטערתי לשמוע על זה". סוף ציטוט.

נשמתי עמוק, ולטשתי עיניים במה שכתבה לי חברתי. עצב עמוק עטף אותי . בוודאי שאני זוכרת אותו. איך אפשר לשכוח? צלמתי אותו ואף הקלטתי אותו שר ומנגן. 
אני זוכרת , שיצאנו מארוחת בוקר מענגת בקפה של בורקס ג'ק בשדרות ירושלים. שניה לפני שחצינו את הרחוב הבחנתי ב JAMES יושב בפתחה של חנות סגורה , גיטרה על ברכיו, לבושו מרוט, והוא כמו הומלס שמכבד את עצמו, יושב לו שם עם כוס בירה לצדו ומנגן להנאתו ולהנאת העוברים ושבים. מיד הבחנתי שהוא לא ישראלי, משהו בחזות שלו אמרה שהוא לא הומלס מתוצרת מקומית, ושאלתי אותו. הוא חייך ואמר כן נכון אני לא ישראלי. השיחה ביננו הייתה באנגלית. הוא חייך חיוך חסר שיניים, וסיפר לי את קורות חייו בדקה. היה בו משהו מיוחד,לא יודעת לומר, אבל אין לי ספק שהוא היה מישהו או משהו לפני שהגיע להתגלגל ברחובות יפו. 
אז ככה, קוראים לו ג'יימס , הוא פורטוגזי מהרפובליקה של קאפ- וורדא. או באנגלית:  Portuguese from the Republic of Cape Verde. והוא בכלל אמר לי שהוא איש שמח למרות מצבו. הוא הביט בי ואמר את יודעת מה אני רוצה לשיר לך שיר. שנינו צחקנו  ואמרתי נהדר מה תשיר לי? הוא ענה: "YOU ARE MY SUNSHINE" ואוו הוא הפתיע אותי. זה שיר נפלא תודו. והוא ניגן ושר פשוט נפלא. הקלטתי אותו. הייתי נשארת אתו עוד קצת אילולא האיצה בי חברתי ואמרה ...יש לנו עוד הרבה מה לעשות היום. כן היא הביאה אותי לטיול רגלי ביפו של פעם.
עכשו אתם מבינים כמה מצער היה לקרוא את המייל הזה הבוקר?  אין לי מושג מאיפה היא שמעה או ידעה על מותו . אנ יעוד אשמע ממנה. אבל כל היום חשבתי על המסכן. למות לבד זה כל כך עצוב. האם יש לו משפחה אי שם ? ואם כן כיצד ידעו על גורלו?

חשבתי לעצמי, המעט שאוכל לעשות למען הומלס שהתארח ברחובותיה של תל אביב, זה לפחות לכתוב עליו , להזכירו. הוא הרי הנעים את זמנם של עוברי אורח ולו לשניה בזמן שחלפו על פניו. מה הוא לא שווה איזכור? אז כן, החלטתי שג'יימס בהחלט שווה שיכתבו עליו. אותי הוא הצחיק, והוא אף החמיא לי כשאמר "את אישה יפה" "ואני רוצה לשיר לך את השיר את השמש של חיי"  איך אפשר לשכוח ג'נטלמן הומלסי כמוהו? אפילו במצבו הוא לא שכח איך מדברים לאישה.

אז ג'יימס, אתה שם למעלה בטוח שמייח וטוב לב על שנגאלתה מיסוריך. אני בטוחה שאתה במקום טוב, ושדואגים לך סוף סוף. אין לי ספק שיש לך בירה טובה וקרה שם והגיטרה אתך. אז אל תפסיק לשיר ולנגן גם שם . בסופו של דבר כולנו הומלסים בדרך זו או אחרת. וכולנו בסופו של דבר עוזבים את העולם הזה לבד. מי בכסות משי ומי בכסות שווה פחות. אבל כולנו שווים שם בסופו של דבר.

אני כל כך שמחה ששאלתי לשמו. לפחות יש לו שם.  


 ברחוב הנשמות הטהורות - שיר לזכרו של קבצן חסר בית.

 Sorry guys , i wort this post in Hebrew , because it's easier for me to express my deep feeling in my language.  Just a few words about James the homeless from Jaffa Israel. I was in Israel for my yearly visiting family and friends. I'v mat him in the streets of Jaffa one fine morning.

He was special. Special homeless in my eyes. My dear friend wort to me this morning that he is dead. Its so sad! I felt so sad for him. So sorry for him. Someone must remember his lost soul.
I hope the little i'm trying to do for him may find it's way to someone who knows him in his good days. he may have family somewhere. I will remember him . i'll remember his smile and great voice. I'll remember how happy was he that someone ha s stopped by, notice his existents. spoke to him and makes him feel good even for a second.

RIP Mr. James, the homeless from Cape Verde who past away in Jaffa.

Pleas hit the translate button to translate the Hebrew part to your own language. Thank you."I left in love, in laughter, and in truth and wherever truth, love and laughter abide. I am there in spirit." ------- Bill Hicks
עדכון למי ששאל מה קרה לג'יימס. חברתי ליזה עדכנה אותי מה קרה לג'יימס אחרי מותו, אול יאביא את דבריה כפי שכתבה לי אתמול במייל.
"את שואלת איך נודע לי,? ממש כאב לב, המסכן הזה הזמין קפה לשתות או שהביאו לו מהבורקס של ג'ק את זוכרת הוא נהג לשבת שם על המדרגות ליד הבורקס, הוא הניח את כוס הקפה על הרצפה לידו נשען לאחור ופשוט מת, אני הזדמנתי לשדרה במקרה ראיתי התקהלות של אנשים תלא הבנתי מה קרה, התקרבתי לשם וראיתי את זה הייתי בשוק, מאוד כאב לי מסכן."

"בהמשך לסיפור על ההומלס המסכן, קראתי את הכתבה שלך עליו בבלוג, כל הכבוד לך, אהבתי, בטח שם בעולם הבא הוא מאושר שמישהו זוכר אותו ואפילו פרסם איזו כתבה עליו, אז כאן ביפו קראו לו ג'ימי, ועשו איזו מגבית והטיסו אותו לארץ מולדתו לקבורה ליד משפחתו, תהיה נשמתו עדן האומלל."
"שיהו לי בשורות רק טובות אמן "
עד כאן דבריה של חברתי.  שמחתי והתרגשתי לשמוע שאנשים טובים התארגנו ודאגו לאומלל והביאו אותו לקבורה כראוי  לכל בן אדם באשר הוא.
אנשים טובים באמצע הדרך בדיוק כפי שאמר המשורר....
8 comments:

 1. פוסט מרגש, יפה שיש מקום בליבך גם "לאנשים השקופים" יפה שנעצרת לראות ולשמוע, יפה שהקדשת לו פוסט. לכל אחד מגיע כבוד ואהבה. מעניין מה הביא אותו אל ארץ הקודש.
  הצילומים הנוספים של אדוות המים שפוגשת את החול והציפורים על כבל החשמל מאוד מתאימים, יפים ונוגעים לב. הם מצליחחים לחלץ רגש, נוגה ופואטי.
  תודה
  טטי

  ReplyDelete
 2. תודה שעצרת פה. תודה על התגובה המרגשת. כן ג'יימס בהחלט נגע בי. היה בו משהו מיוחד. והגיע לו שיכתבו עליו. זה עצוב ומעציב לאן ני אדם מגיעים באחרית חייהם. אף אחד לא רוצה לסיים את חייב אלמוני ועזוב. הלוואי ועוד יקראו עליו. הלוואי ומישהו שמכיר אותו הוא סיפר לי שאהבה הביאה אותו לתל אביב ולארץ הקודש. ואותה אהבה זנחה אותו והביאה אותו לאן שהגיע. עצוב.. אין

  Cookingstyle

  ReplyDelete
 3. היי, שמי ליז
  אני יושבת כרגע בספריית ביה"ס בפלורידה, מחפשת תמונות של הומלסים לעבודה שאני עושה בביה"ס... אומרת לחברה שלי שאני אבדוק את האתר הישראלי כדיי למצוא תמונות אחרות.. ופתאום אני רואה את אבא שלי!!!! וואו... תודה רבה על הבלוג שלך! כמו
  שלאבי ז"ל היתה נשמה טהורה, גם לך יש!!
  אם תחפשי ביו טיוב JAMES GONSALVES תוכלי לראות את ההלוויה שלו... יש גם אתר פייסבוק שפתחתי לו.. והיתה כתבה בידיעות אחורונות שהנציחה את אבי וגם בג'רוזלם פוסט... סיפור מורכב ועצוב.. אשמח לשתף אותך... המון תודות על הבלוג! ריגשת אותי... אין לי מילים... http://www.facebook.com/home.php?

  Thank you!!! Liz

  ReplyDelete
 4. RIP James Gonsalves, WE LOVE YOU

  ReplyDelete
 5. it was the last song for you you are very special and he was too .the music the guitar his love his art . special soul . a visiter a sun shine from nyc

  ReplyDelete
 6. Liz the link is not going anywhere. can you please put the link here agian? Thank you for your coment. I'm shocked.

  ReplyDelete
 7. Here is the link:
  http://www.facebook.com/home.php?

  If its not working just go to facebook and search for Rip James Gonsalves.

  Also, go to youtube and search for James Gonsalves

  And, lastly, go to Jerusalem Post and search for James Gonsalves

  :)

  Have a great day,
  Liz

  ReplyDelete